Southern California Area League

Back  

Southwest Invitational at Skating Plus on May 25, 2019

Preliminary Schedule as of 5/16/2019 8:41 pm

Panel Start Event (Contestants) Judge #1 Judge #2 Judge #3 Medals
11:00am Friday - May 24, 2019
11:00am ORGANIZED PRACTICE - $8.00 PER PERSON
11:30am Figures
12:30pm Team & Solo Dance
2:30pm Creative, Free Dance & Pairs
3:30pm End of Creative, Free Dance & Pairs practice
5:30pm Precision & Quartet
6:00pm Freestyle
7:00pm End of Practice
6:00am Doors Open Sat May 25
6:30am open a creative solo dance (6) Gary C Billy M Leslie D 1,1,1
6:50am juvenile a solo dance (1) Gary C Billy M Leslie D Skaters March,Southland Swing 1
7:05am silver div 3 womens solo dance (1) Gary C Billy M Leslie D Dore Foxtrot,Criss Cross March 1
7:20am elementary intl solo dance (2) Gary C Billy M Leslie D 1,1
7:30am AWARDS
7:35am FIGURES
1 7:40am fresh/soph c girls figures (3) Billy M David J Karen S 1B,112B 1,1,1
1 7:55am juvenile a girls figures (2) Billy M David J Karen S 9B,27B 1,1
1 8:05am juvenile a boys figures (3) Billy M David J Karen S 9B,27B 1,1,1
1 8:15am classic gold figures (1) Billy M David J Karen S 12B,32B 1
1 8:20am gold div 2 figures (1) Billy M David J Karen S 2A,105A 1
1 8:30am gold div 1 figures (1) Billy M David J Karen S 3B,27B 1
1 8:35am fresh/soph a mens figures (2) Billy M David J Karen S 12A,32A 1,1
1 8:50am silver div 1 womens figures (1) Billy M David J Karen S 1B,5B 1
1 8:55am silver div 2 womens figures (2) Billy M David J Karen S 1B,5B 1,1
2 7:40am freshman a girls figures (5) Gary C Mike J Linda D 18B,29B 1,1,1
2 8:05am elementary c girls figures (4) Gary C Mike J Linda D 2B,111A 1,1,1
2 8:25am juvenile c boys figures (1) Gary C Mike J Linda D 2B 1
2 8:30am juvenile c girls figures (5) Gary C Mike J Linda D 2B,111A 1,1,1
2 8:50am freshman a girls loops (1) Gary C Mike J Linda D 14B,30B 1
2 8:55am elementary c girls loops (2) Gary C Mike J Linda D 115A,130B 1,1
2 9:05am primary a girls loops (2) Gary C Mike J Linda D 14B,130A 1,1
2 9:15am primary a boys loops (1) Gary C Mike J Linda D 14B,130A 1
3 7:40am primary a girls figures (5) Leslie D Patricia B Pam G 1,7A 1,1,1
3 8:00am primary a boys figures (5) Leslie D Patricia B Pam G 1,7A 1,1,1
9:20am classic int'l team dance (1) Leslie D Mike J Patricia B Dynasty Blues,Classic Intl Werner Tango 2
9:35am AWARDS
9:55am elementary quartets (2) Gary C Leslie D Mike J 4,4
10:05am open quartets (1) Gary C Leslie D Mike J 4
10:15am elite quartets (1) Gary C Leslie D Mike J 4
10:20am elementary intl freedance (1) Patricia B Mike J David J 1
10:25am super tot freestyle (9) Billy M Patricia B David J 1,1,1
10:50am juv/elem a short girls freestyle (8) Billy M Patricia B Mike J 1,1,1
11:15am jwc women freestyle short (5) Gary C Billy M David J 1,1,1
11:35am world class womens fs short (1) Leslie D Patricia B Mike J 1
11:45am jwc men freestyle short (1) Leslie D Patricia B Mike J 1
11:50am world class style dance (1) Leslie D Patricia B Mike J 1
12:00pm elementary a creative solo dance (11) Patricia B Mike J David J 1,1,1
12:40pm AWARDS
12:50pm primary a girls freestyle (8) Patricia B Mike J David J 1,1,1
1:10pm juv/elem c boys freestyle (2) Patricia B Mike J David J 1,1
1:20pm juv/elem c girls freestyle (10) Patricia B Mike J David J 1,1,1
1:50pm primary a boys freestyle (5) Gary C Billy M Leslie D 1,1,1
2:10pm classic women freestyle (3) Gary C Billy M Leslie D 1,1,1
2:20pm classic men freestyle (1) Billy M Patricia B Mike J 1
2:25pm juv/elem c solo dance (9) Billy M Patricia B Mike J Glide Waltz,Progressive Tango 1,1,1
3:10pm juv/elem b boys freestyle (4) Gary C Leslie D David J 1,1,1
3:25pm juv/elem b girls freestyle (7) Patricia B Mike J David J 1,1,1
3:50pm juvenile a boys freestyle (3) Patricia B Mike J David J 1,1,1
4:00pm AWARDS
4:10pm gold div 2 team dance (1) Gary C Billy M Leslie D Joann Foxtrot,Fiesta Tango 2
4:25pm gold div 1 womens solo dance (1) Gary C Patricia B David J Joann Foxtrot,Fiesta Tango 1
4:40pm junior solo dance (4) Gary C Patricia B David J Willow Waltz,Federation Foxtrot 1,1,1
4:55pm gold div 3 mens solo dance (1) Billy M Leslie D Patricia B Century Blues,Quickstep Boogie 1
5:10pm silver div 2 team dance (2) Leslie D Patricia B Mike J Luna Blues,Golden Skater Waltz 2,2
5:25pm freshman a solo dance (3) Leslie D Patricia B Mike J Border Blues,Casino March 1,1,1
5:40pm jwc men freestyle long (1) Gary C Patricia B Mike J 1
5:50pm world class womens fs long (1) Gary C Patricia B Mike J 1
6:00pm jwc women freestyle long (5) Gary C Leslie D David J 1,1,1
6:30pm AWARDS
6:40pm GOLD MEDAL TESTS
7:50pm End of Day Sat May 25
6:00am Doors Open Sun May 26
6:30am juvenile a girls freestyle (8) Patricia B Billy M Leslie D 1,1,1
6:55am elementary a girls freestyle (7) Patricia B Billy M Leslie D 1,1,1
7:20am AWARDS
1 7:30am bronze div 2 womens figures (4) Leslie D Mike J David J 2A,111B 1,1,1
1 7:55am elementary b girls figures (2) Leslie D Mike J David J 5B,11B 1,1
1 8:05am advanced mens figures (1) Leslie D Mike J David J 20B,40B 1
1 8:10am advanced womens figures (1) Leslie D Mike J David J 20B,40B 1
1 8:15am sophomore a womens figures (4) Leslie D Mike J David J 12B,23B 1,1,1
1 8:40am jwc mens figures (1) Leslie D Mike J David J 45B,37B 1
1 8:50am world class figures (1) Leslie D Mike J David J 48B,49B 1
1 8:55am fresh/soph b girls figures (2) Leslie D Mike J David J 3B,26B 1,1
1 9:10am jwc womens figures (2) Leslie D Mike J David J 45B,37B 1,1
2 7:30am elementary a girls figures (5) Billy M Jennifer B Linda D 4,22B 1,1,1
2 7:50am bronze div 1 womens figures (3) Billy M Jennifer B Linda D 2A,111B 1,1,1
2 8:10am silver div 2 mens figures (4) Billy M Jennifer B Linda D 1B,5B 1,1,1
2 8:30am sophomore a womens loops (3) Billy M Jennifer B Linda D 14A,30A 1,1,1
2 8:45am juvenile a girls loops (2) Billy M Jennifer B Linda D 14B,30B 1,1
2 8:55am fresh/soph b girls loops (2) Billy M Jennifer B Linda D 14B,130B 1,1
2 9:00am elementary a girls loops (5) Billy M Jennifer B Linda D 15A,116A 1,1,1
2 9:25am bronze div 1 womens loops (1) Billy M Jennifer B Linda D 114A,130B 1
2 9:30am gold womens loops (1) Billy M Jennifer B Linda D 114A,138A 1
2 9:35am advanced mens loops (1) Billy M Jennifer B Linda D 16B,38B 1
2 9:45am juv/elem b girls loops (2) Billy M Jennifer B Linda D 14B,130A 1,1
3 7:30am super tot figures (5) Gary C Patricia B Pam G 1,1B 1,1,1
3 7:50am juvenile b boys figures (1) Gary C Patricia B Pam G 3B,7B 1
9:55am fresh/soph b solo dance (5) Mike J Patricia B Gary C Dore Foxtrot,Southland Swing 1,1,1
10:25am AWARDS
10:45am juvenile a pairs (2) Billy M Leslie D David J 2,2
10:55am junior women freestyle (1) Billy M Leslie D David J 1
11:00am silver div 1 women solo dance (1) Billy M Leslie D David J Dore Foxtrot,Criss Cross March 1
11:15am silver div 2 womens solo dance (1) Billy M Leslie D David J Dore Foxtrot 1
11:25am fresh/soph a team dance (2) Billy M Leslie D David J Delicado,Princeton Polka 2,2
11:40am fresh/soph c solo dance (4) Gary C Patricia B Mike J Glide Waltz,Balanciaga 1,1,1
11:55am sophomore a solo dance (4) Gary C Patricia B Mike J Princeton Polka,Karen Lee Tango 1,1,1
12:10pm juvenile a creative solo dance (7) Leslie D Patricia B Mike J 1,1,1
12:35pm silver div 1 team dance (1) Gary C Billy M David J Luna Blues,Golden Skater Waltz 2
12:50pm senior solo dance (1) Leslie D Patricia B David J Argentine Tango,Killian 1
1:05pm AWARDS
1:20pm juv/elem b solo dance (3) Mike J David J Billy M Dutch Waltz,Siesta Tango 1,1,1
1:35pm silver div 2 mens solo dance (2) Mike J David J Gary C Dore Foxtrot,Criss Cross March 1,1
1:50pm world class freedance (1) Gary C Billy M David J 1
2:00pm silver div 3 mens solo dance (3) David J Gary C Billy M Dore Foxtrot,Criss Cross March 1,1,1
2:15pm bronze div 1 mens solo dance (2) Gary C Leslie D Mike J City Blues,Casino Tango 1,1
2:30pm bronze div 1 womens solo dance (3) Gary C Leslie D Mike J City Blues,Casino Tango 1,1,1
2:45pm bronze div 3 womens solo dance (1) Gary C David J Patricia B City Blues,Casino Tango 1
3:00pm open b creative solo dance (6) Billy M Leslie D Patricia B 1,1,1
3:20pm classic int'l solo dance 18-up (2) Billy M Patricia B Mike J Dynasty Blues,International Werner Tango 1,1
3:35pm gold div 3 womens solo dance (1) Patricia B Mike J David J Century Blues,Quickstep Boogie 1
3:50pm youth intl freedance (6) Patricia B Mike J David J 1,1,1
4:20pm elementary a solo dance (1) Mike J David J Gary C Carey Foxtrot,California Swing 1
4:35pm bronze div 3 men solo dance (1) Mike J David J Gary C City Blues 1
4:40pm bronze div 2 mens solo dance (2) Mike J David J Gary C City Blues,Casino Tango 1,1
4:55pm bronze div 2 womens solo dance (3) Billy M Mike J David J City Blues,Casino Tango 1,1,1
5:10pm AWARDS
5:25pm sophomore a mens freestyle (1) Gary C Leslie D Patricia B 1
5:35pm fresh/soph c womens freestyle (1) Gary C Leslie D Patricia B 1
5:40pm youth intl solo dance (5) Leslie D Patricia B Mike J Flirtation Waltz,Killian 1,1,1
6:10pm jwc freedance (6) Leslie D Patricia B Mike J - 1,1,1
6:25pm jr/jwc pairs short (1) Patricia B Mike J Gary C 2
6:30pm sophomore a womens freestyle (5) Patricia B Mike J Gary C 1,1,1
6:55pm freshman/sophomore a pairs (1) Mike J Gary C Leslie D 2
7:00pm freshman a girls freestyle (7) Gary C Leslie D Mike J 1,1,1
7:35pm jwc style dance (6) Gary C Leslie D Patricia B - 1,1,1
7:50pm fresh/soph a short freestyle (8) Leslie D Patricia B Mike J 1,1,1
8:10pm fresh/soph b womens freestyle (7) Patricia B Mike J Gary C 1,1,1
8:45pm jr/jwc pairs long (1) Gary C Leslie D Patricia B 2
8:55pm AWARDS
9:10pm End of Contest Sun May 26
Medals: 1st: 134, 2nd: 77, 3rd: 50, Total: 261